Burka miłości (recenzja)

Po przeczytaniu powieści „Burka miłości” nasunęło mi się wiele pytań. Czy można kochać za bardzo? Jak wiele można poświęcić w imię miłości? Czy do wszystkiego można się przyzwyczaić?

Maria, młoda Hiszpanka, przyjeżdża do Londynu. Chce być niezależna, ale w nowym miejscu czuje się samotna. W biurze pośrednictwa pracy poznaje Afgańczyka Nasrada. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci. Wkrótce przystojny mężczyzna staje się dla Marii całym światem. Jest jej powiernikiem, przyjacielem, kochankiem, a wkrótce zostaje jej mężem. Niestety przychodzi dzień, gdy Nasrad musi wrócić do rodzinnego kraju. Maria jedzie z nim i przekonuje się, życie kobiet w Afganistanie jest niezwykle trudne.

Czy uda jej się przetrwać w obcym kraju? Czy mąż będzie dla niej wsparciem?

„Burka miłości” to przejmująca opowieść o tym, jak mało jest warte życie kobiet, w czasach panowania talibów. Afganki nie mają prawie żadnych praw, nie mogą studiować, pracować. Nie mają zapewnionej opieki zdrowotnej. Kobieta jest własnością mężczyzny i to on podejmuje wszystkie decyzje. Jej życie często przypomina koszmar.

Przyznam, że mnie trochę zaskoczyło zachowanie Marii. Od samego początku była bardzo ufna i zaślepiona miłością. Przerażała mnie jej niewiedza, ale chyba wynikało to z jej młodego wieku. Dla męża zmieniła sposób zachowania, wiarę i dała się oblec w burkę.

Po wylądowaniu w Afganistanie musiała zmierzyć się z ogromną biedą. Na miejscu poznawała obyczaje i obrzędy panujące w kraju jej męża. Wiele razy była zszokowana zachowaniem członków rodziny i obcych, których spotkała w czasie swojego pobytu. Często czuła się obca, nie akceptowana i musiała się mierzyć z wieloma przeciwnościami.

Niewątpliwie powieść Reyes Monforte może zaszokować czytelnika, ale też odkrywa przed nim inną kulturę, nieznany kraj.

To historia o wielkiej miłości, o dramatycznym losie afgańskich kobiet, o życiu cudzoziemki w kraju islamskim. Obserwujemy życie Marii. Widzimy jak pod wpływem wydarzeń kobieta się zmienia, dojrzewa i podejmuje trudne decyzje.

„Burka miłości” jest napisana niezwykle obrazowym językiem. Łatwo można wyobrazić sobie miejsca, zapachy, smaki. To lektura dla dorosłych czytelników, bo autorka ze szczegółami opisuje zdarzenia pełne okrucieństwa, które mogą nami wstrząsnąć.

To świetna książka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Polecam serdecznie 📚📚.

Autor książki: Reyes Monforte

Wydawnictwo: Mando