Dom z kamienia (recenzja)

„… tajemnice są przereklamowane i zazwyczaj ludzie przez nie cierpią, zamiast otwarcie cieszyć się wolnością i szczęściem”

Hanka, bohaterka powieści „Dom z kamienia” robi wszystko by zachowywać pozory. Na zewnątrz to osoba miła, serdeczna, pogodna, uśmiechnięta, obowiązkowa. Jednak nikt nie wie, co się dzieje w jej domu. Mąż jest alkoholikiem, który często wszczyna awantury i stosuje przemoc wobec najbliższych. Kobieta stara się robić „dobrą minę do złej gry”. Pewnego dnia dochodzi do sytuacji, która uświadamia Hance, że musi zawalczyć o siebie i swoje dzieci.

Akcja książki dzieje się w Zielonym Kamieniu, niewielkim miasteczku w województwie świętokrzyskim. Dużo osób zna się od lat, czasami przyjeżdża ktoś nowy, na chwilę lub na dłużej.

Hanka mieszka tu od dawna. Okazuje się, że gdy jej kłopoty wychodzą na jaw, znajdują się osoby, które pragną jej pomóc. Regina, Marcelina, Lucyna i Monika również mają wiele sekretów. 

Autorka w swojej książce pokazuje, że kobiety potrafią być silne, odważne i solidarne. W czasach próby, liczy się wsparcie bliskich osób. Łatwiej wszystko znieść, gdy można z kimś napić się herbaty, porozmawiać, wyżalić się. Drugi człowiek potrafi być wspaniałym oparciem w trudnych chwilach.

„Dom z kamienia” to niezwykle przejmująca, życiowa historia, która chwyta za serce.

Powieść została napisana świetnym piórem i choć liczy prawie siedemset stron i nie jest podzielona na rozdziały, to czyta się ją szybko. Porusza niełatwe tematy: uzależnienie od alkoholu, molestowanie w pracy, rozwód. 

Bardzo polubiłam bohaterki. Każda z nich była interesująca, ciekawa, inna. Życzyłam im, żeby dogoniły swoje marzenia i były szczęśliwe.

„Dom z kamienia” to historia pełna różnorodnych emocji. Cierpienie, wzruszenie, radość, przyjaźń, miłość, sekrety – to wszystko znajdziecie w tej niesamowitej powieści obyczajowej. Trudno się od niej oderwać. 

Cudowna okładka przyciągnęła mnie do siebie jak magnes. Śliczny, nieduży domek z kamienia wśród bujnej roślinności to miejsce z moich marzeń.

Pani Justyna Grosicka napisała cudowną powieść, a ja serdecznie wam ją rekomenduję.

Przyjemnej lektury 📚

Autor książki: Justyna Grosicka

Wydawnictwo: Filia