Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor (recenzja)

Andrew Morton, ceniony pisarz i biograf, w swojej najnowszej książce, przyjrzał się siostrzanej relacji Elżbiety i Małgorzaty. Pierwsza, to niedawno zmarła angielska królowa. Druga to księżniczka, młodsza o cztery lata.

„Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor” to biografia, która przedstawia fakty, przypomina wydarzenia z przeszłości i obala mity, które były powielane przez lata. Autor

do swojego zadania bardzo dobrze się przygotował. Dotarł do ludzi, którzy znali osobiście Elżbietę i Małgorzatę i podzielili się z nim swoimi opiniami, spostrzeżeniami, wspomnieniami.

W dzieciństwie siostry były ze sobą bardzo blisko. Nosiły nawet takie same ubrania. Wszystko zmieniło się, gdy Elżbieta została pretendentką do tronu. Małgorzata szybko uzmysłowiła sobie, że jest tłem dla siostry, która w przyszłości zostanie królową. I musiała nauczyć się z tym żyć.

Starsza z sióstr zawsze była bardziej poukładana i rozważna. Kochała konie, psy i wiejską idyllę. Młodsza była roztrzepana, uwielbiała psocić i żartować. Chciała bawić się i błyszczeć.

Andrew Morton wziął pod lupę dzieciństwo, dorastanie i edukację młodych księżniczek. Dobrze uchwycił różnice w charakterach i rywalizację, jaka panowała w ich relacji.

Wydaje się, że biograf skupił bardziej swoją uwagę na księżniczce Małgorzacie. Ze szczegółami opisał jej życie towarzyskie, uczuciowe oraz skandale, jakie wywoływała.

Relacje Elżbiety i Małgorzaty dobrze oddaje ostatnie zdanie z książki: „Jedna była „pąkiem”, druga „różą”, ale obie rosły na tej samej gałęzi”.

Jedno jest pewne. Tej pozycji nie warto przegapić. To świetna lektura, która pokazuje, że życie na królewskim dworze, jest pełne ograniczeń, zakazów i zasad. Trzeba ich przestrzegać i czasami postępować wbrew sobie. Dla dobra „Korony”.

Autor książki: Andrew Morton

Wydawnictwo: Marginesy