Ha-Ga. Obrazki z życia (recenzja)

Badania pokazują, że postaci kobiecych wzmiankowanych w podręcznikach historii było tylko 10 procent. Po odrzuceniu postaci fikcyjnych ten wskaźnik spada do 2-3 procent.

Dlaczego ciągle i nagminnie pomija się, dyskryminuje i zapomina o dokonaniach płci żeńskiej?

Moim zdaniem trzeba ten stan rzeczy szybko zmienić i oddać im sprawiedliwość oraz należne im miejsce na kartach historii 

Świetnym przykładem dobrej zmiany w tym temacie jest książka „Ha-Ga. Obrazki z życia” napisana przez Agatę Napiórską. Ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. To biografia Anny Gosławskiej-Lipińskiej, znakomitej polskiej rysowniczki satyrycznej. Artystka przez czterdzieści lat tworzyła prace dla „Szpilek”.

Autorka stara się wydobyć z cienia niezwykle utalentowaną kobietę, która miała talent i głowę pełną pomysłów.

„Rysowniczką zostałam przez przypadek” – mówiła. “Zrobiłam jeden rysunek, potem drugi i nim się obejrzałam, byłam już rysowniczką satyryczną”

„Ha-Ga. Obrazki z życia” to starannie dopracowana i napisana świetnym językiem biografia. Znajdziemy w niej prace artystki, duży zbiór prywatnych listów i zdjęć z albumów rodzinnych. Poznamy jej dzieciństwo, młodość, przebieg kariery. Dowiemy się też o jej miłościach, przyjaciołach, relacjach z córką Zuzanną.

W książce znajdziemy wiele nazwisk polskich artystów: malarzy, pisarzy, poetów oraz miejsc, które dobrze znamy i takich, których już nie ma.

Z okładki patrzy na nas bohaterka. Jej wzrok hipnotyzuje i zachęca do lektury.

„Ha-Ga. Obrazki z życia” to wspaniała biografia o niezwykle zdolnej i twórczej kobiecie, która posiadała wyobraźnię, spostrzegawczość i  poczucie humoru.

Pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Jest znakomita. Gorąco polecam 👍.

Autor książki: Agata Napiórska

Wydawnictwo: Marginesy