Korona w złocie i krwi (recenzja)

Od lat jestem wielką fanką twórczości pani Renaty Czarneckiej. Każdą napisaną przez nią książkę chcę przeczytać, najlepiej w dniu premiery. Jej powieści to dopracowane w każdym szczególe perełki, które przenoszą mnie w świat pełen blichtru i bogactwa. Taka podróż w przeszłość pozwala mi lepiej poznać meandry i tło historyczne, panujących władców i uzurpatorów oraz życie na królewskim dworze.

„Korona w złocie i krwi” to kontynuacja losów Andegawenów, znamienitego, wielkiego rodu, który dzierżył władzę w Europie.

Tym razem akcja skupia się na walce o tron Neapolu, pomiędzy Joanną Andegaweńską a Ludwikiem Węgierskim. Wojna się przeciąga. Ludwik jest żądny zemsty, chce pomścić śmierć swojego brata. Joanna za wszelką cenę chce utrzymać władzę. Ma za poplecznika papieża.

Kto zwycięży i do czego się posunie, aby zdobyć tron Neapolu? 

„Korona w złocie i krwi” to udane połączenie fikcji literackiej i faktów historycznych. 

Autorka wskrzesiła postacie żyjące w zamierzchłych czasach. Stworzyła barwnych, realistycznych bohaterów, którzy pragnęli władzy i miłości.

Joannę i Ludwika wiele rzeczy dzieliło, sporo też łączyło. Ich zadaniem było utrzymanie władzy i zapewnienie dziedzica, który po ich śmierci przejmie rządy w państwie.

„Korona w złocie i krwi” to powieść wyrazista, intensywna, wielowymiarowa. Pełna intryg, spisków, układów, zawieranych sojuszy, układanych mariaży. Obfituje w wystawne uczty, turnieje rycerskie, walki na polach bitewnych.

Gdybym miała porównać obie części, to pierwsza wywarła na mnie większe wrażenie. Obie były ciekawe, lecz w drugim tomie czegoś mi zabrakło. Fakty, daty, ważne wydarzenia zostały dobrze przedstawione. Drugi tom wymagał dużo skupienia i mnie troszkę przytłoczył. Zabrakło w nim lekkości, harmonijności. Miałam wrażenie, że jem swoją ulubioną potrawę, ale brakuje w niej jakiejś przyprawy. 

„Korona w złocie i krwi” to skarbnica wiedzy. Powieść Renaty Czarneckiej po raz kolejny poszerzyła moją wiedzę historyczną i zapełniła w niej puste miejsca.

Autor książki: Renata Czarnecka

Wydawnictwo: Książnica