Wrócę do ciebie po wojnie. Prawdziwa historia żołnierza Armii Andersa (recenzja)

Tolek Klings to bohater książki „Wrócę do ciebie po wojnie”. Gdy zaczyna się II wojna światowa ma żonę i małego synka. Ma żydowskie pochodzenie. Zostaje wcielony do polskiej armii. Nigdzie nie może do końca czuć się bezpiecznie. W czasie wojny przechodzi szlak bojowy. Walczy w Egipcie, Tobruku i we Włoszech, jednak cały czas chce wrócić do domu. Nieustannie martwi się o swoją rodzinę.

„Wrócę do ciebie po wojnie” została napisana przez wnuka Tolka. Dzielny żołnierz po trochu opowiadał swoje przeżycia, a Leon Silver, autor, opisał je w formie ciekawej książki. To połączenie powieści historycznej z biografią odważnego człowieka.

Historia Tolka jest niesamowita. Bohater wiele wycierpiał, często był szykanowany, nie szanowany. Wiele razy uniknął śmierci. Tęsknił za rodziną, stracił wielu swoich bliskich. Dzięki umiejętności bezwzrokowego pisania i furze szczęścia udało mu się przeżyć wojnę.

„Wrócę do ciebie po wojnie” to prawdziwa historia odważnego człowieka, którą warto poznać. Mnie czytało się ją trudno. Może chodziło o tematykę, może o styl autora. Podziwiam Tolka Klings’a, bohatera powieści. Cieszę się, że nie muszę żyć w czasach wojny. 

Książka Leona Silver’a zmusza do myślenia. Pokazuje okrucieństwa wojny i uświadamia, jak szybko można wszystko stracić. Swój dom, dobytek, zdrowie, a przede wszystkim – bliskich.

Polecam serdecznie 📚

Dziękuję @wydawnictwo.kobiece

Autor książki: Leon Silver

Wydawnictwo: Kobiece